Historická težba nerud a ostatních surovin na Ašsku a v okolí

text v přípravě

... těžba nerud a ostatních surovin v Ašském výběžku a okolí probíhala na mnoha místech, dnes již vesměs zapomenutých, zmínky najdeme v různých písemných a grafických materiálech; informace se často liší a neoplývají podrobnostmi; o některých místech  informace neexistují nebo (pokud existují) nebyly dosud nalezeny...
... řadu zapomenutých míst lze identifikovat (zejména) zkoumáním povrchu terénu na podrobných "lidarových" mapách (1) a dohledat pochůzkami v terénu...

piskovny-a-lomy-v-okoli-n-zdaru

... pískovny a lomy v blízkosti dnešního kruhového objezdu na Novém Žďáru; zástavba vlevo od hlavní silnice dnes již nexistuje... (zdroj: ortofoto 50léta, geoportál ČUZK)

417482262_24851510061129825_2607227031344370915_n 417450679_24851500034464161_2029052658041328213_n

... některé lomy jsou v místech, kde bychom je nečekaly a svým rozsahem dokládají "dlouhý produkční život"
... často je nalézáme daleko od nejbližších (současných staveb) a v hůř dostupných konfiguracích terénu
... v minulosti tomu ovšem bylo jinak, mnoho bližších staveb dnes již neexistuje
... vhodný místní kámen byl žádaným stavebním materiálem a cenově zřejmě i levnějším, než manufakturně výráběné cihly v několika málo cihelnách
... vyplatilo se proto kámen težit tam, kde byl (z hlediska kvality pro okamžité použití) "nejlepší" (= vylámaný materiál bylo možno bez větších úprav použít na stavbách různého charakteru) a zároveň se dobře těžil (lámal) 
... u kvarcitických svorů v širokém pruhu od Aše až po Podhradí, zejména v západních svazích protáhlého hřbetu za vrchem Háj, je několik lomů, kde má hornina výraznou foliaci ("metamorfní vrstevnatost" XX) a dobře se láme do plochých kamenů ("placáků"), lehce použitelných pro stavbu zdí, zídek, štětových cest apod.
... ačkoliv je stavební kámen k dispozici všude kam kopneme, vyplatilo se najít právě taková - i vzdálenější - místa, kde byl materiál dobrý a těžba relativně snadná
... k lomům a těžebnám byly kdysi funkční udržované cesty, jež se dnes používají k jiným účelům (těžba dřeva, přístup do lesa) nebo zcela zanikly (například dnes již v podstatě neexistující přístup do velkého lomu v ortorule v Mokřinách (druhý lom v lokalitě "za školou")

LEGENDA, POZNÁMKY A ODKAZY:

(1) Geoprohlížeč-Zeměměřičský úřad (ČUZK) - základní mapa v měřítku 1 : 10 000 + DMR 5G 
(x) souvislost těžby se stavebním rozvojem Aše (nařízení kamenných staveb)
(x) definice - "neruda"/"nerudy"/"stavební suroviny"/"jiné, resp. ostatní suroviny"
(x) podrobně o nerostných surovinách - strukturované texty pro výuku ložiskové geologie VŠB-TU-Ostrava-Hornicko-geologická fakulta - dostupné on-line (Jirásek, J., Sivek, M., Láznička, P.: Ložiska nerostů. Ostrava: Anagram, 2017. ISBN 978-80-7342-206-6)
(xx) "Zrna minerálů se zvětšují, vlivem orientovaného tlaku rostou přednostně jedním směrem, protahují se, tvoří pásky, takže výsledná hornina je uspořádána do vrstviček, jimž říkáme foliace. Jedná se o jakousi metamorfní vrstevnatost nebo metamorfní břidličnatost. Ta je charakteristická pro všechny tzv. krystalické břidlice, jako jsou fylity, svory a ruly. V příčném řezu přes foliaci můžeme pozorovat páskování metamorfovaných hornin; charakteristické je zejména pro ruly, v nichž se střídají světlejší a tmavší pásky minerálů." Zdroj: https://www.velebil.net/mineraly/horniny-premenene dostupné on-line)
(xxx) x