text v přípravě
Bažina a Ztracený rybník na Hazlovsku
animace ČGS
I na začátku 21. století se čas od času podaří na území České republiky nalézt novou sopku. Týká se to zejména maarů, což jsou explozivní krátery, které nevytvářejí nápadnou topografii. Dvojice takových maarů byla před nedávnem objevena v západních Čechách, nedaleko vesničky Polná. Zatímco u prvního kráteru, známého jako Ztracený rybník, skončila aktivita výbuchem, který vytvořil maarový kráter, v případě druhého maaru aktivita pokračovala. Ve druhém kráteru, známém jako Bažina tak nové porce vystupujícího magmatu postupně vytvořily tři přes sebe naložené drobné pyroklastické kužely. Tento vulkanologicky velmi zajímavý vývoj drobné sopky se podařilo odhalit díky komplexnímu geofyzikálnímu výzkumu lokality, ale hlavně díky realizaci dvou výzkumných vrtů vyhloubených v rámci mezinárodního programu ICDP.
(zdroj: )
poznámky:
https://chebsky.denik.cz/ctenar-reporter/obrazem-ze-sopek-jsou-dnes-zajimave-baziny-vedci-je-nasli-teprve-nedavno-2022061.html
autor externí10. 6. 2022
Více než dvacet nadšenců se sešlo v Polné u Hazlova na další exkurzi z cyklu Pojďte s námi do přírody. Jejich cílem byly pozůstatky nejmladších sopek Chebska nazvaných Ztracený rybník a Bažina.
Až na počátku 21. století objevené krátery se nachází v lesích při státní hranici severně Libé. Jak nám odhalil dr. Vladimír Rapprich z České geologické služby, tzv. maarové sopky netvoří sopečné kužele, ale naopak explozivní kruhovité krátery. Dno Ztraceného rybníka a Bažiny se dnes nachází cca 30 m pod úrovní okolní krajiny. Kruhovité sníženiny o průměru cca 700 a 800 m se vyznačují poměrně příkrými svahy. Maar Bažina byl vloni v listopadu zkoumán dvěma 400 m hlubokými vrty, které potvrdily kromě hlavní exploze další nejméně tři sopečné výlevy. Na základě vrtů a geofyzikálního průzkumu byly vytvořeny animace vzniku těchto sopek, které najdete na www.enviweb.cz/121561 (www.youtube.com/watch?v=65hbtyuCEW0). Úplné dno maaru Ztracený rybník je dnes rašeliniště a rašelinný les, které jsou součástí přírodní rezervace. V té roste několik vzácných rostlin včetně kriticky ohrožené orchideje – bradáčku srdčitého.
Příspěvek zaslal Jiří Brabec z Muzea Cheb. Velice mu děkujeme.